A következő címkéjű bejegyzések mutatása: martina beck. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: martina beck. Összes bejegyzés megjelenítése

2013-07-15

Martina Beck interjú (magyar)

Alighanem az eddigi legkülönlegesebb, legexkluzívabb interjúnk következik: egy igazi biatlonos ikon válaszol a magyar szurkolói csoportnak.

Ivett amellett, hogy interjút adott nekünk, egy hihetetlenül nagylelkű felajánlást is tett, segítségével egy korábbi világsztárt kérdezhetünk: következzen Martina Beck!


Martina, köszönjük, hogy rendelkezésünkre állsz! Mindenekelőtt mondj pár szót Ivettel való ismeretségedről: mióta tartjátok ezt a szoros kapcsolatot?

Már nem is tudom ... ezer éve... Akkoriban Uschin keresztül ismertem meg, sőt volt még velünk edzőtáborban is a Dachstein gleccsernél, velünk edzett. Amikor januárban 3 napot sífutni voltam Ramsauban, meg is látogattam. A második gyerekeink 2 hét különbséggel születtek. Így nagyon jó és hasznos találkozás volt hisz a gyerekekkel kapcsolatban is ki tudtuk cserélni tapasztalatainkat.

Egy egészen fantasztikus karrier a Tiéd: tizenegy évad a világkupában, számtalan nagy verseny és dobogós helyezés a biatlon történelem valaha volt legerősebb német csapatának tagjaként. Milyen érzés volt a sok tehetséges versenyző közül első németként összetett világkupát nyerni éppen tíz évvel ezelőtt?

Igen, a 2002/2003-as szezon fantasztikus volt. Akkoriban a 2002-es Olimpia után eléggé csalódott voltam, hogy csak az egyéniben kaptam indulási jogot, ahol 7. lettem. Ezt követő nyáron nagyon jól tudtam edzeni- szinte mániákusan és ennek meg is lett a gyümölcse.. Az, hogy akkoriban az első német voltam, aki VK összetettet nyert- őszintén szólva ez engem nem érdekelt.

Ebben a szezonban nyerted első világbajnoki címedet is – egy emlékezetes üldözőverseny végén, holtversenyben Sandrine Bailly-val. Hogy élted meg ezt a győzelmet, a verseny utáni pillanatokat? Milyen érzés volt együtt állni a dobogó tetején?

Na igen, ez ekkoriban teljesen kaotikus volt...... teljesen együtt értünk át a célvonalon és az eredményjelző táblán még 5 perc múlva sem volt világos, melyikünk nyert, mivel a versenyidőnk egyforma volt. Egyszer én voltam az első, majd ismét mind a ketten, és ez így ment ide-oda..... végül Világbajnok lettem és Sandrine az egyforma idő ellenére 2. Még a győztes kihirdetésénél is egyedüli győztesként voltam megnevezve. Többször elnézést kértem Sandrine-tól, mert egyáltalán nem találtam igazságosnak, és ezt a sajtótájékoztatón is elmondtam. Eközben jött egy telefonhívás, miután Janiz azt mondta, hogy mind a ketten Világbajnokok vagyunk. Sandrine és én megöleltük egymást és sírtunk a boldogságtól. - IGEN!!!!! nagyon jó volt Sandrine-val a dobogó tetején állni és 2 himnuszt hallgatni.

Torinoban egészen fantasztikus olimpiád volt: a három ezüstérem mindegyike rendkívül szépen csillog, különösen az üldözőé a 17. helyről. Maradt-e hiányérzet Benned? Elcserélnéd-e ezt a három ezüstöt egy olimpiai aranyra?

Nem!Igaz, Németországban CSAK az arany számít, más nem, én nagyon boldog vagyok a 4 olimpiai érmemmel, és ezeket soha nem cserélném el. Miután Olga Pileva doppingtesztje pozitív lett, vissza kellett adnom a bronzérmemet és kaptam helyette egy ezüstöt. Èn inkább megtartottam volna a bronzot.

Andrea Henkel végigcsinált még egy olimpiai ciklust, ráadásul remek eredményekkel továbbra is a közvetlen élmezőnyben van. Nem fordult meg a fejedben, hogy belefért volna még négy év a pályafutásodba?

Nem. 2006-ba megfogadtam- még négy év és utána 30 évesen visszavonulok és valami mást csinálok. Ès ez így is lett. 2010-ben visszavonultam, 2011-ben és 2012-ben pedig megszülettek a kislányaim és ez így van jól.

Az elmúlt évtizedben a biatlon Németországban rendkívüli népszerűségre tett szert az Uschitól Lenáig terjedő sikerszériának köszönhetően. Mit gondolsz, a győzelmektől elkényeztetett szurkolók mikor élhetnek át egy hasonló német dominanciát újra? Elképzelhető-e Szocsi német biatlon arany nélkül?

Teljesen biztos vagyok benne, hogy Németországban nem lesz még egy Lena- a szurkolóknak azóta elég extrém elvárásaik és igényeik vannak ami a német csapat teljesítményét illeti. Lehet, hogy Szocsiban nem szerzünk érmet, végül is ebbe a szerencse is beletartozik. Nove Mestoban a VB sem sikerült jól- illetve az elvárások nem lettek teljesítve. Èn azért remélem, hogy jó lesz a termés.

Mivel foglalkozol most? Mennyire vagy még közel a biatlonos élethez?

Télen különböző szponzoroknak dolgoztam a VilágKupákon, mint például a Viessmann és a DKB. Néhány biatlonossal még szorosan tartom a kapcsolatot és még mindig nagyon érdekel a biatlon..

A biatlon világszerte folytatódó népszerűségének egyik jele az, hogy immár az IBU által hivatalosan elismert magyar szurkolói csoport is létezik. Van-e valami speciális üzeneted egy ilyen kis biatlonnemzet szurkolói számára?

Szerintem teljesen mindegy, hogy kis vagy nagy biatlonnemzetről van szó abban az esetben, ha az emberek együtt tudnak valamiért rajongani. Csak így tovább!

Üdvözlettel! Martina



2013-07-01

Martina Beck interview (Deutsch)

The former biathlon superstar answers exclusively to our questions!!!

Thanks for Ivett again and again for the contact and also for the German-Hungarian translation!!!


Liebe Martina, vielen Dank, dass Du uns Zeit nimmst! Vor allem, sag uns bitte einige Worte von eurer Freundschaft mit Ivett Szöllősi: seit wann seid ihr befreundet?

Ich weiß gar nicht wie lange schon....ewig Ich habe sie damals über Uschi kennen gelernt und sie war ja sogar bei einem Lehrgang von uns am Dachstein Gletscher mit dabei und hat mit uns trainiert. Als ich jetzt im Januar 3 Tage zum LL in der Ramsau war, habe ich sie besucht-denn wir haben beide innerhalb von 2 Wochen unser 2.. Kind bekommen und es war total schön und lustig mit den Kindern und natürlich sich untereinander auszutauschen.

Du hast eine fantastische Karriere: 11 Saison im WC-Zirkus , unzählige große Wettkämpfe und Podestplätze und alles hast als Mitglied des mächtigsten deutsche Team im Biathlon- Geschichte erreicht. Was für ein Gefühl war es, genau vor 10 Jahre als erste Deutsche von der starken deutschen Mannschaft den Gesamtweltcupsieg zu gewinnen?

Ja die Saison 2002/2003 war genial. Ich war damals nach den Olympischen Spielen 2002 so enttäuscht, dass ich nur einen Einsatz im Einzel bekommen hatte, bei dem ich 7. wurde. Den Sommer über habe ich richtig gut trainiert -fast schon zu verbissen und es hat sich gelohnt. Dass ich damals die erste Deutsche war, die den Gesamtweltcup gewonnen hat-war mir ehrlich gesagt egal.

In dieser Saison hast du auch dein erste WM Gold gewonnen. Das war ein unvergessliches Verfolgungsrennen, als du mit Sandrine Bailly zusammen den Ziellinie überquert hast. Wie hast du dieser Sieg erlebt, die Momente nach dem Wettkampf? Was für ein Gefühl war es zu zweit ganz oben auf dem Podium zu stehen dürfen?

Naja, das war damals alles ziemlich chaotisch......wir sind beide gemeinsam über die Ziellinie und auf der Ergebnistafel war nach 5 min immer noch nicht klar, wer von uns gewonnen hat, da die Zeit identisch war, doch bei den Platzierungen waren sie sich nicht sicher. Einmal war ich auf Platz 1 und dann wieder wir beide und so ging das immer hin und her.....schließlich war ich Weltmeisterin und Sandrine-trotz der selben Zeit 2. Ich war sogar bei der Siegerpräsentation alleinige Weltmeisterin! Ich habe mich bei Sandrine immer wieder entschuldigt, da ich das überhaupt nicht fair fand und das habe ich auch bei der Pressekonferenz gesagt. Währenddessen kam ein Anruf rein und Janiz hat gesagt, dass wir beide nun Weltmeisterinnen sind Sandrine und ich haben uns umarmt und beide vor Freude geweint- JAAA es war toll mit Sandrine gemeinsam dort oben zu stehen und 2 Hymnen zu hören. 


In Torino war deine erfolgreichste Olympiade: 3 mal Silber und die glänzen alle wunderschön, aber von den Verfolgungsrennen wo du von dem 17. Platz auf 2. gelaufen bist, glänzt nach meiner Meinung nach am schönsten. Hast du trotzdem Mangelgefühl? Würdest du den 3 Silbermedalien für einen Gold umtauschen?

Nein! In Deutschland zählt zwar NUR Gold und sonst nichts, doch ich bin so glücklich mit meinen insg. 4 Olympiamedaillen, die würde ich nie umtauschen wollen. Nachdem Olga Pylewa positiv getestet worden war musste ich meine Bronzemedaille hergeben und habe eine Silberne bekommen-ich hätte viiiel lieber meine Bronzemedaille behalten.

Andrea Henkel hat noch eine olympische Zyklus gemacht, und sie ist weiterhin ganz gut, hat super Ergebnisse und ist weiterhin vorne. Hast nie drauf gedacht, dass es bei dir auch ausgegangen wäre..... noch 4 Jahren?

Nein. 2006 in Turin habe ich mir gesagt-4 Jahre mache ich noch und mit 30 ist Schluß, dann möchte ich aufhören und was anderes machen. So habe ich es durchgezogen. 2010 aufgehört 2011 und 2012 meine beiden Töchter bekommen und das ist gut so.

In der letzten Jahrzehnt ist Biathlon in Deutschland sehr populär geworden, dank den Erfolgsserie von Uschi bis Lena.. Was glaubst, wann können die Fans, die natürlich sehr verwöhnt waren, noch mal so eine deutsche Dominanz erleben? Ist es erdenklich, dass deutsche Biathleten in Sochi leer ausgeht?

Ich bin mir sicher, dass es aus Deutschland keine 2. Lena geben wird-die Fans haben durch sie natürlich extrem hohe Erwartungen und Ansprüche an die Leistungen des dt. Teams.
Kann schon sein, dass wir in Sotchi leer ausgehen, schließlich spielt ein bisschen Glück auch noch mit. In Nove Mesto bei der WM hat es ja leider auch nicht gerade gut ausgesehen-zumindest wurden die Erwartungen bei weitem nicht erfüllt. ich hoffe jedoch dass die Ausbeute gut sein wird.


Was machst du heutzutage Beruflich? Wie nahe bist noch zu dem Biathlonleben?

Ich war im Winter für verschiedene Sponsoren Viessmann und DKB bei den Weltcups dabei. Mit manchen Athleten stehe ich noch in Kontakt und ich bin noch sehr daran interessiert.

Das Biathlon immer berühmter wird, zeigt auch, dass Biathlon Fan Club schon in Ungarn auch gibt, und ist von der IBU erkannt. Hast vielleicht eine spezielle Botschaft für den Fans so einem kleinen Biathlonnation?

Ich finde es toll egal wie groß oder klein eine Biathlonnation ist, wenn die Menschen sich gemeinsam für etwas begeistern können. Macht weiter so!


Liebe Grüße, Martina